Pricing & Details

Tuition depends on which program you’re taking with us. To find out more, check out our home page or send us an email at gf.aroundtheworldcooking@gmail.com. Need-based scholarships and/or financial assistance are available to cover tuition–the ingredients will still need to be purchased separately.

If you buy every ingredient, the cost will be about $50-60 per dinner/class. However, we tried to choose recipes that contain common ingredients so you will likely have many of them already. For example, our recipes use flour, olive oil, salt, cinnamon, and eggs. If you have most of those, we estimate the additional ingredient cost will be roughly $20-$30 per class, using Instacart for the estimate and again depending on which ingredients you already have. Once registered, you will receive an email with the recipe list, categorized ingredients, additional shopping resources, and a link to an instacart group cart containing all ingredients for reference.

A quick word about kitchen safety, using knives and kitchen appliances such as the stove and oven can be dangerous, so make sure your child knows how to operate them safely. Depending on your child’s abilities and needs, you may want to assist them during the cooking process or at least stay nearby. 

Please reach out to us at gf.aroundtheworldcooking@gmail.com if you have any questions! Hope to see you soon!

Sign up